Domov / Novinky / ZO ŽIVOTA: PREČO SME ZAČALI S PRÍKRMAMI A ČO K TOMU POUŽÍVAME?
Kategórie
Výrobcovia
Novinky

ZO ŽIVOTA: PREČO SME ZAČALI S PRÍKRMAMI A ČO K TOMU POUŽÍVAME?

Crystalbabysk - ZO ŽIVOTA: PREČO SME ZAČALI S PRÍKRMAMI A ČO K TOMU POUŽÍVAME?     Často ste sa ma pýtali, kedy začnem s príkrmami a keď už som začala, tak ako a s čím. A tak som sa rozhodla vydať tento článok. Dal mi pomerne dosť práce a tak dúfam, že vás poteší a nájdete v ňom to, čo hľadáte.

ZO ŽIVOTA: PREČO SME ZAČALI S PRÍKRMAMI A ČO K TOMU POUŽÍVAME?

Ako to u nás začalo?
Na 4-mesačnej kontrole mal Tobiasko úplne vzorovú váhu a mieru. Prospieval ukážkovo a ako hovorila naša pediatrička, bol také to krásne akurát bábätko. Lenže chvíľu na to nastal zlom! Hlavne v jeho správaní. Pamätám si, ako obdobie medzi 4. a 5. mesiacom bolo hororové. Z usmievavého a spokojného bábätka cez deň a pomerne spiaceho bábätka cez noc sa stalo uplakané, hysterické, plačúce a hlavne nespokojné bábätko. Ihneď som to začala riešiť. Tá zmena bola totiž viac než viditeľná.

Tobiasko mal divné správanie a príznaky. Veľa sa potil (čo bolo viac menej od narodenia, ale kto vie, či to bolo letom či niečím iným), bol strašne smädný a tak sme mu dávali vodu z fľaše, ktorú vždy nasal a vypil aj vyše pol litra za celý deň, koľkokrát za noc aj 300 ml, veľa močil (čo je jasné, keď toľko pil, ale plienku mal už pokojne po hodine úplne plnú), potom tiež ako som už písala nepokoj, nespavosť, hlad as tým spojená nespokojnosť na prsníku. Vždy nasal a hystericky reval. Čo ma privádzalo do úzkosti, pretože som mala pocit, že už mu nestačí alebo že ma už nechce. Neraz som to oplakala.

Začala som skúmať, čo by to mohlo byť. Niekoľko lekárov ma utvrdilo, že to sú zuby. Tak sme mu kúpili chladiace hryzátka, ktoré si vložil do pusinky a celou silou odhodil, dávali sme mu Viburcol, čo sú homeopatiká na upokojenie, to pomohlo na chvíľočku a potom zase to isté. Skúšali som snáď všetko, čo nám internet, lekári aj vy odporučili. Nič nemalo úspech.

Tak nám to nedalo, nečakali sme na ďalšiu kontrolu a išli sme k doktorke hlavne na preváženie. Všimla som si totiž toho, že z plnej tváričky a bábätkovského veľkého bruška bola tzv. dážďovka. A mala som pravdu. Tobiasko nepriberal. Za celý mesiac nepribral ani gram, hoci som kojila, čo to šlo. Skúšala som triky od laktačnej poradkyne a rovnako to nestačilo. Doktorka teda neváhala ani sekundu a urobila mu testy na detskú cukrovku. Dala nám taký obdĺžnikový sáčok, ktorý mal guľatú dierku a okolo nej obojstranná lepiaca páska. To sa nalepí bábätku okolo tamtoho a čaká sa, až sa vyciká. To len, keby vás zaujímalo, ako sa odoberá novorodencovi moč. Z tohto vyšetrenia vyšlo všetko v poriadku. Doktorke to ale nedalo a rozhodla sa pre odber krvi. Keby vás zaujímalo, ako sa to u bábätiek robí, tak z hlavy. Áno, z hlavy. Keď mi to povedala, tak som sa celá rozklepala, slzy sa mi naliali do očí a nedokázala som si predstaviť, že to malé chúďatko napichnú priamo do hlavy. Lenže, kam inam. Do ručičky či nohy je to nemožné, pretože dieťa už má silu a myká sa a kope. To by bolo ešte horšie. A tak ho položili na bok, ja ho chytila, sestrička tiež a doktorka mu pichla tú šialenú ihlu do hlavičky. Môžem vám povedať, že som mala čo robiť, aby som sa tam nezosypala. Slzy mi tiekli po tvári a ja som sa ich nenápadne snažila utierať. Keď on tak strašne, tak strašne plakal. Keď mu ale odobrali ampulku, tak priložili gázu, aby to prestalo tiecť. Potom som ju mala držať ja. Lenže sami asi viete, ako hlava krváca a tak rozhodne gáza nestačila. Z toho mi bolo ešte horšie. Príroda to ale vie zariadiť. Keďže bábätká ešte nemajú žiadnu skúsenosť, tak si s takou naivitou v očiach nechajú urobiť takmer čokoľvek a vlastne aj rýchlo zabudnú. Alebo v to dúfam. Každopádne, keď som si Tobiaska vzala do náručia a pritúlila, tak sa ihneď upokojil a začal sa usmievať. Zázrak.

Potešilo ma, že doktorka mala pri sebe laboratórium a tak som vedela výsledky ihneď. Nič sa nepreukázalo. Ani cukrovka, ani štítna žľaza, ani obličky, ani nič ďalšieho. Uff. Vydýchla som si. Ale začalo nám všetkým vŕtať v hlave, čo to s ním teda je.

Doktorka mi teda dala týždeň na maximálne rozkojenie. Dojčila som stále, stále som prikladala, veľa pila, prsia nahrievali, aby sa žľazy uvoľnili, túlila sa a vlastne robila všetko, čo som vám spísala v článku o dojčení TU. Podarilo sa, mlieko tieklo prúdom a keď Tobiasko pil, tak mu to dokonca vytekalo kútikmi, ako to nestačil prehĺtať. Lenže! Nestačilo. Po týždni Tobiasko pribral iba slabých 100g a to by mal pribrať minimálne 150 gramov. Verdikt bol jasný. No, jasný nebol, ale bola to nádej, že to je hladom. V tejto chvíli mu bolo 5 mesiacov a 1 týždeň. Pôvodne som chcela dojčiť do ukončeného 6 mesiaca, ale bola som rozhodnutá urobiť čokoľvek, aby som mu pomohla a začal zase priberať. Nabehli sme na jedálniček a čo myslíte? Ihneď sa začal usmievať, lepšie teda nespí, stále sa budí čo hodinu, ale cez deň je miliónový. Smeje sa, hrá sa, má energiu na rozvoj, robí neuveriteľné pokroky, je to pohodár, koketuje úplne s každým a ako sa hovorí, má nás na saláme. Proste ten Tobiasko, ktorý tu bol, na chvíľu zmizol a zase sa vrátil.

Takže nám došlo, že to pitie vody bolo preto, že mal jednoducho hlad a bral všetko, čo bolo dané. Všetko si pchal do pusinky a silou hrýzol, pretože nám ukazoval, že má hlad a nikto to nechápal. Všetci, že to sú zuby. Teraz už z istotou viem, že u ďalšieho bábätka budem múdrejšia. Ale ako toto prvorodička má vedieť? Keď 4 doktori mu pozreli do pusinky, pozreli na ďasná a povedali, že to sú zúbky. Je fakt, že ďasná mal červené, ale pravdepodobne to bolo z toho plaču. Som rada, že sa to rozlúskli a je všetko v poriadku. A hlavne, že to bol v úvodzovkách iba hlad a nie nič horšie. Pretože vízia, že má cukrovku či štítnu žľazu mňa veľa rozhodila. Takže ak má vaše bábätko nejaké podobné príznaky, skúste sa zamyslieť, či mu stačí mlieko a nemá hlad. Preto vám vlastne túto situáciu opisujem.

No a to je náš príbeh, ako sme začali s príkrmami. Zaujíma vás, čím sme začali, ako to znášal, na čo si dať pozor a čo nám pomáhalo? Ak áno, napíšte mi to sem pod článok do komentára.

Ale prečo som sa pustila do tohto článku? Malo to jeden hlavný dôvod a to, že sa ma často pýtate na veľa vecí - pomocníkov, ktoré používam na prípravu príkrmov pre Tobiaska. A tak som sa po x desiatok správ na túto tému rozhodla spísať osvedčených pomocníkov.

Na trhu je veľa vecí a každému vyhovuje niečo iné. Tobiasko je moje prvé dieťa a tak nemám možnosť porovnať. Avšak všetko čo tu ukážem je osvedčené a nám to vyhovuje. Snáď vás týmto článkom inšpirujem a budete tiež pripravovať príkrmy pre svoje zlatíčka.
 

NÁKUP POTRAVÍN:
Ja sa rozhodla ísť cestou príprav z bio farmárskych potravín. Všetko nakupujem na svetbedynek.cz, kde majú pre jednoduchšie hľadanie priamo rubriku deti a alebo debničku pre najmenších, ktorá je skladaná podľa sezónnosti, takže tam zakaždým nájdem niečo iné a tým zaisťujem pestrú stravu pre svoje bábätko. To len taký tip.

Keď mi dôjde zásoba z debničiek, tak vyrážam na farma trhy na Jiřák, kde teraz novo je raz týždenne stánok s bio potravinami. Myslím, že sa volá Zachované semienko alebo tak nejako. 

PARNÝ VARIČ 5v1:
Tento parný varič som používala ešte pred prípravou príkrmov. Ako píšem v názve, tak je 5v1 a tak som v ňom najskôr sterilizovala a používala ho na mixovanie smoothie.
Teraz v ňom varím na pare a mixujem za tepla. Ďalej sa dá používať ešte na ohrev príkrmov či rozmrazovanie. To uvítajú hlavne ľudia, ktorí nemajú mikrovlnku či v nej nechcú ohrievať príkrmy pre deti. Jedného takého bezmikrovlnkového občana máme v rodine, môjho brata:-)

Robot, nech je to akýkoľvek naozaj odporúčam. Je super, že všetko robíte v jednom prístroji a tak nezašpiníte celú kuchyňu.

Tento funguje tak, že sa do hlavnej časti naleje voda, pripevní sa nerezová misa, ktorá má na dne sekacie nože. Do nej sa vloží také akoby sitko a do neho sa naskladá zelenina či ovocie, uzavrie sa a spustí sa parná úprava. To trvá cca 15 minút. Potom sa prístroj sám vypne. Otvoríme ho a sitko vyklopíme do nerezovej nádoby, v ktorej na dne sa nachádza voda, v ktorej sa jedlo pripravovalo. Opäť sa to priklopí a spustí sa mixovací režim. A je hotovo. Takže cca za 20 minút máte 2-3 veľké porcie pre svoje bábätko.

Príkrmy pripravujem každý druhý deň. Len teraz je Tobiasko trochu rozjedený a tak koľkokrát porciu na dva dni zje za jeden deň. Tučný nie je, priberá konečne tabuľkovo a tak mu to doprajem a s chuťou druhý deň uvarím príkrm znova.
 

PODBRADNÍK:
Zásadným pomocníkom je podbradník. Ani nie tak z dôvodu, že by to Tobiasko prskal či pľul, ale pretože si s radosťou siaha do pusy a potom si to obtiera o tričko. Tobiasko je našťastie obrovský jedák a gurmán a tak nepríde ani kvapka na zmar.

Zakaždým sedia Kylie a Amélia – naše psíky za Tobiaskom a čakajú, čo zostane. Bohužiaľ pre nich zostane len miska na vylízanie :-)

K tomu podbradníku. Od začiatku som siahla po tomto plastovom. Je super na cesty i doma. Vždy sa len utrie a dieťa si ho len tak ľahko nešpiní a neťahá. Napadlo ma to vo chvíli, keď som videla brata kŕmiť synovca a ten mal ten látkový celý zababraný. Čo s ním. Zabalili ho a plný zvyškov jedla odvážali domov. Tak som si povedala, že tu použijem len jeden obrúsok na zotretie a nemusím nič prať a čistiť.

Mám dva. Tmavomodrý je od Philips Avent a zelenkavý od Suavinex. Ten od Philipsu je taký tvrdý a široký. Takže je Tobiaskovi pomerne nepohodlný. Myslím, že bude lepšie, až Tobiasko vyrastie. K Vianociam sme dostali ten od Suavinex a ten je mäkký a užší a tým pádom lepšie priľne na malé telíčko a prispôsobí sa mu..

LYŽIČKA:
Človek si povie, no lyžička. Ale aj tá musí sadnúť do tej mini pusinky. Najskôr som mala plastovú a silikónovou od Suavinex. Lenže zo začiatku obe boli dosť veľké na tak mini pusinku. Je pravda, že tá silikónová je super. Krásne sa ohne podľa potreby ale v pusinke, bola na neho zo začiatku celkom široká. A tak som išla do DMka a kúpila tam tú mini. Tá nám prvé mesiace slúžila najviac.

Teraz už Tobiasko vyrástol a tak používame všetky, avšak tá silikónová stále vedie :-)
 

VAK NA CESTY:
Teraz prechádzame do výbavy na cesty. Keďže som s Tobiaskom prevažne vonku, tak sme museli túto výbavu rýchlo vyriešiť.

Do oka mi padol ručne šitý sáčok od jednej mojej čitateľky, ktorá mi v ňom darovala hračky. Ale samozrejme môžete použiť čokoľvek. Len je dobré mať nejakú tašku, vrecúško či neviem čo, do čoho všetko uložíte, zabalíte a vložíte do kočíka, nech potom všetko nemusíte dohľadávať v prebaľovacej taške. Keď má dieťa hlad, tak nie je čas na zdržiavanie :-D
 

TERMOSKA NA JEDLO:
Na túto termosku dostávam absolútne najviac otázok. A chápem to. Táto vec nepatrí medzi najlacnejšie a tak si človek rozmyslí, akú kúpi. Od mnohých z vás a mojich kamarátok som totiž počula, že si nejakú kúpili a nakoniec ju vôbec nepoužívajú, pretože tam jedlo teplé nezostane.

Najprv by som chcela povedať, že samozrejme od tejto veci nemôžete čakať zázraky. Zázraky v zmysle, že keď je vonku -15 a chodíte 12 hodín vonku v mraze, tak jedlo naozaj zostane teplé.

Ale ja ju používam denne a keď odchádzam napríklad v 10h, tak na obed to jedlo vydrží úplne v pohode teplé. Vždy ho ohrejem trochu viac a vďaka tomu vydrží vlažné aj do popoludnia. Takže za mňa toto áno.

Každopádne, než si nejakú rozhodnete kúpiť, tak si prečítajte recenzie a dajte na rady ostatných, nech nie ste sklamaní. Takýto tip od švagriná, vraj sa rozhodla kúpiť nejakú z potrieb na kempovanie a turistiku a tá je vraj tiež super.
 

POHÁRE NA PRÍKRMY:
Opäť môžete použiť akúkoľvek, len som chcela povedať, že občas vyrazím s Tobiaskom trochu skôr, než je dopoludňajšia desiata a tak mu ju potrebujem niekam pripraviť. Používam na to tieto poháre (sú od Ghítely), ktoré nemajú etiketu a veľkostne sú úplne ideálne. Vždy ich potom umyjem a používam ďalej.

Keď ideme niekam na návštevu, tak si do nich dávam potrebné veci ešte suchú kašu, ktorú na návšteve len zalejem a je hotovo.
 

TERMOSKA A FĽAŠA NA VODU:
Pitný režim je naozaj dôležitý, hlavne, keď začnete s príkrmami. Ak dieťa dobre pije, tak sa mu lepšie vylučuje strava a nebolí ho toľko bruško a tiež mu to nedá toľko zabrať. A ako aj sami vieme, aj dospelého človeka to dokáže dosť natrápiť.

A tak so sebou nosím vždy fľaštičku s vodou. Najprv som dávala Tobiaskovi fľaštičku s klasickým cumlíkom. Od 6 mesiaca mu ale dávam túto učiacu, ktorú chytí do ručičky za ušká. Cumlík tam je plochý a tak je to ďalší krok k učeniu pitia z normálneho hrnčeka.

Mám dve. Jedna opäť od Philips Avent a druhú od Suavinex. Tá od Philips slúžila už od 6 mesiaca a Tobiasko ju bez problém prijal. Cumlík má ako som písala plochý, ale silikónový, čiže mäkký.
Tá od Suavinex vyzerá úplne rovnako, ale cumlík je plastový, čiže tvrdý.

Pre dieťa je to nezvyk a tak s ňou Tobiasko ľahko bojuje. Hlavne v tom zmysle, že keď zaberie, tak mu natečie do pusy viac vody a začne sa štikútka. Je ale vychytaná tak, že keď si fľaštičku na seba natočí, tak voda z nej netečie a je ako všetky, ktoré používame antitkoliková.

Aj keď ju zatiaľ tak dobre neprijal (je mu 7 mesiacov), tak mu ju skúšam dávať a učím ho na ďalší spôsob pitia.

Termoska je náš nový prírastok. Človek premýšľa, na čo by ju asi tak mohol potrebovať. Ale využívam ju na dve zásadné veci.

Po prvé, keď beriem Tobiaskovi vodu von, tak síce máme na fľašu termoobal alebo mu ju dávam k telíčku do fusaku, ale aj tak voda vychladne. Tak mu tam vždy prilejem trošku horúcej dojčenskej vody a hneď má teplé pitie.

Po druhé ju využívam k prihriatiu jedla. Buď, keď potrebujem premiešať kašu a nemám, kde ohriať vodu a alebo som tam, kde nemajú dojčenskú vodu. Alebo vždy prilejem trošku do príkrmu a tým sa ohreje. Robím ju preto aj hustejšiu..
 

KRABIČKA NA JEDLO:
Posledný pomocník na cesty je táto krabička na jedlo. Je dvojposchodová a je super napríklad na desiaty. Buď si dám napríklad do jedného poschodia trochu kaše, do druhého ovocie a vymiešame pomocou termosky až na mieste. Alebo to používam ako tanierik na cesty, pretože keď sa otvorí, tak sa z nej stanú v podstate dva hlbšej tanieriky. Takže si so sebou beriem banán a až na mieste roztlačím a kŕmim.

OSTATNÉ:
Ešte ma napadlo mať po ruke látkovú plienku alebo nejaké obrúsky či vreckovky. Ja ťahám doma aj von látkovú plienku, ktorou utriem pusu, poprípade ruky či podbradník a vyperiem.


A to je všetko. Toto sú moje tipy a tak dúfam, že som spísala všetko a na nič nezabudla.

Ak máte tip aj vy, tak mi ho určite napíšte a rada vyskúšam niečo ďalšie a ostatní čitatelia určite tiež.

Ďakujem veľmi za priazeň,
s láskou vaša Katka

Originál